Królestwa

Autor: Marta Stańczyk

Scena Duża 45 min. Premiera: 05.03.2022 Od lat 3

Królestwa

Autor: Marta Stańczyk

Opis

Ściągnij przewodnik po spektaklu!

PRZEDPRZEWODNIK Królestwa 2023

Spektakl dla osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu.

Przedstawienie powstało na podstawie historii wymyślonych i zilustrowanych przez Martę Stańczyk, aktorkę Teatru 21, podczas pierwszej fali pandemii. To kilka prostych opowiadań, w których nie ma metafor, drugiego dna ani opisanej psychologii postaci. Materiały te stały się dla twórców spektaklu inspiracją do spojrzenia na świat każdej istoty jak na osobne królestwo. Fabuła jest pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców. Przedstawienie, które powstało w koprodukcji z Teatrem 21, jest pierwszym w historii Guliwera spektaklem, stworzonym dla osób o różnych wrażliwościach sensorycznych, w tym dla osób w spektrum autyzmu. Realizacja spektaklu w Teatrze Guliwer odbywa się z aktywnym udziałem autorki Marty Stańczyk, która w spektaklu kreuje postać Eustachii, królowej planety Wenus.

Opis spektaklu:

Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka. Wznoszą się pod chmury i czują się szczęśliwe jak ptaki. Podczas lądowania w parku widzą słynnego pawia Waleriana – opiekuna marzeń i snów, który jeszcze nie raz będzie pojawiał się na ich drodze. Potem wsiadają do batyskafu i opuszczają się na dno Oceanu Spokojnego. Tańczą z rybami, a owca Kostka spotka ośmiornica Cyryla. Zakochuje się w nim i ich światy łączą się w wspólne królestwo. Siostry zakonne lubią być w ruchu, lubią dużo wrażeń. Nawet gdy są w domu, oglądają kosmos przez teleskop. Dzięki temu poznają Eustachię – królową Wenus i zaprzyjaźniają się z nią.

Przedstawienie będzie dostosowane do potrzeb osób o różnych wrażliwościach, w tym ze spectrum autyzmu.

Podczas wizyty w teatrze widzowie będą mogli skorzystać z Miejsca Wyciszenia, czyli przestrzeni, w której w której możesz oddzielić się od nadmiaru bodźców takich jak: światło, hałas czy tłok, jeśli tego potrzebujesz.

Natomiast przed przedstawieniem – skorzystać z Przedprzewodnika, który pozwoli przygotować się do samej wizyty i dowiedzieć więcej  o spektaklu.

Spektakl „Królestwa” jest koprodukcją Teatru Guliwer i Teatru 21.
Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

 

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tekst: Marta Stańczyk

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Współpraca reżyserska, choreografia: Iza Chlewińska

Dramaturgia: Justyna Czarnota

Scenografia: Magdalena Łazarczyk

Kostiumy, lalki: Wisła Nicieja

Muzyka: Sebastian Świąder

Wideo: Jan Domicz

Światło: Sebastian Klim

Obsada: Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Honorata Zajączkowska, Marta Stańczyk (w nagraniu), Tomasz Kowol, Adam Wnuczko

Inspicjentka: Małgorzata Grabara

Partnerzy:

Galeria

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.