Królestwa

Autor: Marta Stańczyk

Scena Duża 45 min. Premiera: 05.03.2022 Od lat 3

Królestwa

Autor: Marta Stańczyk

Opis

Ściągnij przewodnik po spektaklu!

PRZEDPRZEWODNIK Królestwa 2023

Spektakl dla osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu.

Przedstawienie powstało na podstawie historii wymyślonych i zilustrowanych przez Martę Stańczyk, aktorkę Teatru 21, podczas pierwszej fali pandemii. To kilka prostych opowiadań, w których nie ma metafor, drugiego dna ani opisanej psychologii postaci. Materiały te stały się dla twórców spektaklu inspiracją do spojrzenia na świat każdej istoty jak na osobne królestwo. Fabuła jest pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców. Przedstawienie, które powstało w koprodukcji z Teatrem 21, jest pierwszym w historii Guliwera spektaklem, stworzonym dla osób o różnych wrażliwościach sensorycznych, w tym dla osób w spektrum autyzmu. Realizacja spektaklu w Teatrze Guliwer odbywa się z aktywnym udziałem autorki Marty Stańczyk, która w spektaklu kreuje postać Eustachii, królowej planety Wenus.

Opis spektaklu:

Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka. Wznoszą się pod chmury i czują się szczęśliwe jak ptaki. Podczas lądowania w parku widzą słynnego pawia Waleriana – opiekuna marzeń i snów, który jeszcze nie raz będzie pojawiał się na ich drodze. Potem wsiadają do batyskafu i opuszczają się na dno Oceanu Spokojnego. Tańczą z rybami, a owca Kostka spotka ośmiornica Cyryla. Zakochuje się w nim i ich światy łączą się w wspólne królestwo. Siostry zakonne lubią być w ruchu, lubią dużo wrażeń. Nawet gdy są w domu, oglądają kosmos przez teleskop. Dzięki temu poznają Eustachię – królową Wenus i zaprzyjaźniają się z nią.

Przedstawienie będzie dostosowane do potrzeb osób o różnych wrażliwościach, w tym ze spectrum autyzmu.

Podczas wizyty w teatrze widzowie będą mogli skorzystać z Miejsca Wyciszenia, czyli przestrzeni, w której w której możesz oddzielić się od nadmiaru bodźców takich jak: światło, hałas czy tłok, jeśli tego potrzebujesz.

Natomiast przed przedstawieniem – skorzystać z Przedprzewodnika, który pozwoli przygotować się do samej wizyty i dowiedzieć więcej  o spektaklu.

Spektakl „Królestwa” jest koprodukcją Teatru Guliwer i Teatru 21.
Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tekst: Marta Stańczyk

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Współpraca reżyserska, choreografia: Iza Chlewińska

Dramaturgia: Justyna Czarnota

Scenografia: Magdalena Łazarczyk

Kostiumy, lalki: Wisła Nicieja

Muzyka: Sebastian Świąder

Wideo: Jan Domicz

Światło: Sebastian Klim

Obsada: Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Honorata Zajączkowska, Marta Stańczyk (w nagraniu), Tomasz Kowol, Adam Wnuczko

Inspicjentka: Małgorzata Grabara

Partnerzy:

Galeria

Prasa o spektaklu

guldapoleca: Królestwa

Oparty na kolorach i kształtach spektakl dla kilkuletniej publiczności. To surrealistyczna opowieść o podwodnych i kosmicznych przygodach zakonnic przyjaźniących się z owcą. Świat skutecznie buduje tu kolorowa scenografia, oparta na prostych, wyrazistych elementach, np. wielkiej kostce do gry czy stadzie kolorowych ryb, a także zabawne kostiumy, np. strój ośmiornicy z długimi odnóżami. Znakomicie działają aktorskie pomysły, takie jak autentyczne odgrywanie niezgrabności, zabawne tańce i wciąganie dziecięcej publiczności do wspólnej zabawy.

Anita Nowak – „Różnorodność idei i form”

Festiwalowe pokazy (Festiwalu „Spotkania”) zamknął bardzo interesujący i piękny spektakl warszawskiego Guliwera „Królestwa” w reżyserii Justyny Sobczyk. Dzieci i to nie tylko te autystyczne, do których głównie zaadresowano to przedstawienie, wyniosły z teatru fantastyczne, wywołane rozmaitymi technikami teatru i filmu, kolorowe wizje panteistycznego świata, ale i zrozumienie konieczności przestrzegania obowiązujących w nim reguł.

Więcej na e-teatr.pl

Anna Czajkowska – „Nasza planeta przyjazna wszystkim”

Warszawski Teatr Guliwer działa pełną parą i nie boi się nowych wyzwań, wprowadzając do repertuaru różnorodność oraz proponując małemu widzowi udział w niecodziennych, przemawiających do wyobraźni przygodach. To oczywiste, że dzieci z natury są ciekawe otaczającej je rzeczywistości i otwarte na zaskakujące eksperymenty, dlatego spektakl adresowany do wszystkich małych widzów, także tych ze specjalnymi potrzebami, cieszy ogromnie. „Królestwa” to skomponowana z uważnością opowieść o pięknie naszej planety, bardzo wizualna, plastyczna i dzięki temu przyjazna osobom neuroróżnorodnym, w tym również w spectrum autyzmu. Scenariusz oparto na tekstach, które powstały podczas pandemii, a ich autorką jest Marta Stańczyk, aktorka w spektrum autyzmu, na co dzień związana z Teatrem 21. Marta Stańczyk pojawia się w spektaklu w roli narratorki oraz królowej planety Wenus, Eustachii. Przedstawienie przygotowano ze szczególną starannością, dostosowując samą inscenizację i teatralną przestrzeń do potrzeb osób o różnych wrażliwościach. Co więcej, każdy może skorzystać z opracowanego specjalnie z tej okazji „Przewodnika po spektaklu”, by dowiedzieć się więcej o samym przedstawieniu, ale też przygotować do zmiany otoczenia i spotkania ze światem teatru.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

Aram Stern – „Podwodne Królestwa”

Nagrodę za najlepszą scenografię 28. MFTL SPOTKANIA przyznaną przez Jury profesjonalne odebrała Magdalena Łazarczyk „za spójną wizję plastyczną oddającą inny rodzaj postrzegania świata” w spektaklu Królestwa Teatru Lalek Guliwer w koprodukcji z Teatrem 21 z Warszawy, wyreżyserowanym przez Justynę Sobczyk. To nagroda za scenografię rzeczywiście zasłużona, gdyż optycznie spektakl ma zabarwienie bezsprzecznie królewskie! W wysmakowanych kolorytach dwóch monarchii, lądowej i podwodnej, Magdalena Łazarczyk stworzyła przestrzenie dla małych widzów o zróżnicowanych wrażliwościach sensorycznych, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu. Wraz z głównymi bohaterkami, dwiema zabawnymi siostrami zakonnymi, Bernadetą (Honorata Zajączkowska) i Klementyną (Anna Przygoda), wędrujemy po niesamowitych krainach: po parku, gdzie bawi się słynny Paw Walerian (Adam Wnuczko), wzlatujemy ku chmurom balonem i opadamy ku rafom batyskafem czy trafiamy na podwodny bal tańczących ryb. Na planecie Wenus, którą zamieszkuje Królowa Eustachia (głos Marty Stańczyk, czyli autorki tekstu i aktorki Teatru 21), dowiemy się, że z perspektywy „siostry Ziemi” różnorodność naszej planety może wydawać się szczególnie fascynującym dziełem.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.