O nas

O nas

Tworzymy teatr, który słucha i traktuje widzów jako inspirujących partnerów, angażuje się w działania artystyczno-społeczne, cechuje go otwartość na nowe inicjatywy i różnych odbiorców.

Naszym najważniejszym celem jest tworzenie teatru, który odpowiada na współczesne wyzwania młodego człowieka i jego opiekunów, a także oferuje wysoką jakość artystyczną i funkcjonuje jako nowoczesna, aktywna instytucja kultury, wpisująca się w potrzeby stolicy. Cel ten realizujemy poprzez dobór zróżnicowanego w treści i formie repertuaru, budowanie wartościowych propozycji edukacyjnych, szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi, innymi instytucjami i środowiskiem pedagogicznym.

 

Nasi aktorzy

Poznaj wszystkich

Historia

Teatr Lalek Guliwer istnieje w Warszawie od ponad 75 lat. Założyła go grupa entuzjastów sztuki lalkowej pod wodzą absolwentki warszawskiej ASP Ireny Sowickiej w październiku 1945 roku.

Pierwszą siedzibą zespołu była sala Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 8. Tam też, w kwietniu 1946 roku odbyła się pierwsza premiera – Szewczyk Dratewka wg Marii Kownackiej w reżyserii Ireny Sowickiej. W grudniu 1947 roku, po premierze sztuki „Guliwer w krainie liliputów”, założycielka nadała Teatrowi znaną do dziś nazwę Guliwer.

W roku 1952 Teatr został upaństwowiony. Przez długie lata, bo do roku 1970, Guliwer nie miał własnej siedziby. Dopiero w 1970, po trzech latach przebudowy, na stałe  przy ul. Różanej 16.

Irena Sowicka kierowała Guliwerem przez pierwszych 8 lat prezentując warszawskiej publiczności  12 premier. Po niej teatrem kierowali: Aleksandra Gruszczyńska-Grzymska, Zbigniew Kopalko, Szczepan Baczyński i Stanisław Gęsicki, a później Monika Snarska – legenda polskiego teatru lalek. Monika Snarska może poszczycić się wieloma przedstawieniami, których niezwykłość polegała na muzycznym kształtowaniu widowiska. Wystawiano: opery, balety, ballady i eposy. W późniejszych latach teatrem kierował Marcin Jarnuszkiewicz oraz – do sierpnia 2020 roku – Mirosław Korzeb. Za jego dyrekcji kolejnymi kierownikami artystycznymi byli: Joanna Łupinowicz, Włodzimierz Fełenczak, Zbigniew Lisowski, Konrad Dworakowski, Piotr Tomaszuk i Robert Jarosz.

Od września 2020 roku funkcję dyrektora Teatru Guliwer pełni Robert Drobniuch.

 

Dyrekcja


Dyrektor
Robert Drobniuch

Reżyser teatralny, animator i menadżer kultury.

W latach 2012 -2020 dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, a od września 2020 roku dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego na PWST w Krakowie. Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty. Współtworzył białostockie Stowarzyszenie Artystyczne Kolegtyw i Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych Białysztuk.

Realizuje spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodne gatunkowo (wyreżyserował m.in. operę dla dzieci „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze” czy inscenizację „Sklepów cynamonowych” wg Schulza w formie teatru cieni).

Jako reżyser współpracował z teatrami w Polsce i za granicą (np. Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem „Maska” w Rzeszowie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem „Pleciuga” w Szczecinie, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Divadlo Loutek w Ostrawie, Stambul Karagoz Puppet Fundation, Teatrem Dramatycznym w Gnieźnie, Teatrem Dramatycznym w Jeleniej Górze).

Jako dyrektor teatru „Kubuś” zainicjował m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! w Kielcach czy Międzynarodowy Konkurs na Lalkę Teatralną Animatus oraz wiele innych projektów.

Laureat nagród i wyróżnień np. Nagrody Ministra Kultury Belgii, Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku, Nagrody Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru (2015). Nagradzano też jego spektakle, m.in. „Mikrokosmos. Kompozycje” (Grand Prix na Festiwalu Korczak), „Sklepy cynamonowe”, „Wodną opowieść”.

Z-ca Dyrektora
Ewa Pawlak

Producentka, menedżerka kultury, kuratorka.

Absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Teatrem Narodowym, Domem Spotkań z Historią, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Producentka wykonawcza spektaklu Big Bang otwierającego Centrum Nauki Kopernik (reż. Peter Greenaway oraz Saskia Boddeke). Kuratorka i koordynatorka trzech edycji Festiwalu Przemiany tworzonego przez Dział Artystyczny Kopernika. W ramach pracy
w Departamencie Zagranicznym Narodowego Banku Polskiego koordynowała m.in. powstanie wystawy Contemporary Art from Poland w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego w Frankfurcie nad Menem, współpracowała także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Z ramienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa była zastępczynią kierownika projektu ds. organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Była dyrektorem wykonawczym literackiego Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Współpracowała z instytucjami rządowymi i dyplomatycznymi, jednostkami samorządowymi, NGOs, agencjami eventowymi, artystami oraz naukowcami.

Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów, także międzynarodowych, zdobyte w pracy w instytucjach kultury, a także w przygotowaniu i koordynacji spotkań, konferencji, koncertów, wystaw, festiwali.

Zespół

Dyrektor
Robert Drobniuch

Z-ca dyrektora
Ewa Pawlak

Kierownik Organizacji Widowni
Monika Kulesza

Kierownik Techniczny
Marta Zając-Bar

Specjalista ds. promocji /
Kontakty z mediami
Agnieszka Evans

Specjalista ds. promocji wizualnej
Karolina Witowska-Ćirlić

Organizator Widowni
Anna Miller

Pedagog teatralny
Jakub Drzastwa

Księgowość
Bożena Dadej – Gł. Księgowa
Elżbieta Siedlecka
Żaneta Lesica

Specjalista ds. Kadr
Grażyna Śliwa

Inspicjent
Krystyna Bogacka

Pracownia Plastyczna
Elżbieta Zajączkowska
Marek Borkowski

Akustyka
Wojciech Karwacki

Elektroakustyka
Marta Zając-Bar
Michał Jarosz

Światła
Damian Pawella

Obsługa Sceny
Mariusz Czyż
Marek Dracz
Tadeusz Dornowski

Obsługa Widowni
Hanna Klimek
Jolanta Kubicka
Maryla Karolak

Informacja / Centrala
Halina Piekarska

Kontakt

Centrala / Informacja
tel. 22 845 16 76/77
Kasa
tel. 22 845 16 76/77 wew. 121
Sekretariat
Grażyna Śliwa
info@teatrguliwer.pl
tel.: 22 845 46 13
Dyrektor
Robert Drobniuch
r.drobniuch@teatrguliwer.pl
Kierownik Organizacji Widowni
Monika Kulesza
m.kulesza@teatrguliwer.pl
tel.: 22 845 16 76,77 w. 112
Organizator widowni /
Rezerwacje grupowe

Anna Miller
organizacja@teatrguliwer.pl
tel.: 882 561 678
Specjalista ds. promocji /
Kontakty z mediami

Agnieszka Evans
promocja@teatrguliwer.pl
tel.: 662 713 812
Specjalista ds. promocji wizualnej
Karolina Witowska-Ćirlić
grafika@teatrguliwer.pl
Pedagog Teatru
Kuba Drzastwa
Kierownik techniczny
Marta Zając-Bar
techniczny@teatrguliwer.pl
tel.: 606 234 704

Inspektor danych osobowych
Łukasz Kowalkowski
iod@teatrguliwer.waw.pl
tel. (22) 845 16 76

 

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.