Pączek i Pompon wracają do domu

Autor: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta

Scena Duża 60 min. Premiera: 23.04.2022 Od lat 6

Pączek i Pompon wracają do domu

Autor: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta

Opis

Czy boicie się wracać sami do domu? Wychodzić do sklepu bez mamy? Obawiacie się, że się zgubicie, spotkacie strasznych nieznajomych lub nigdy nie odnajdziecie drogi powrotnej? A może wstydzicie się tego, że nie wiecie jak się zachować, jak czytać rozkład jazdy i wysiąść na właściwym przystanku? Głupio wam poprosić obcych o pomoc? My też tak mieliśmy. Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, które pierwszy raz szło po ulicy samo, pierwszy raz jechało tramwajem, czy pociągiem bez opieki. Byliśmy zagubieni i bezbronni. I nawet dzisiaj czasami te uczucia do nas wracają.

Ta opowieść jest o nas i o Was.

Głównymi bohaterami spektaklu są dziesięcioletni Pompon i czteroletni Pączek, którzy gubią się wracając do domu od babci. Zanim odnajdą rodziców, napotkają wiele trudności, ale też nauczą się, że czasem trzeba zwrócić się po pomoc do nieznajomych. Całą historię opowiada dorosły już Pompon, a obecnie Piotrek, swojemu synkowi, który obawia się wracać sam ze szkoły.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 6. roku życia.

Spektakl brał udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Tekst i reżyseria: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta

Kostiumy i scenografia: Matylda Kotlińska

Muzyka: Radek Łukasiewicz

Choreografia: Milena Czarnik

Reżyseria światła: Damian Pawella

Asystent reżysera: Maciej Owczarzak

Obsada: Katarzyna Brzozowska, Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Honorata Zajączkowska, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Maciej Owczarzak, Krzysztof Prygiel, Adam Wnuczko, Tymon Kowol (głos Tymka)

Inspicjent: Jacek Poniński

Partnerzy:

Galeria

Prasa o spektaklu

Anna Czajkowska – Jak oswoić „Warszawski Spleen”?

Kolejna familijna propozycja repertuarowa Teatru Lalek Guliwer, adresowana do dzieci od lat sześciu, spodoba się z pewnością nie tylko najmłodszym teatromanom. Teatr, któremu patronuje podróżnik marzyciel o naturze badacza, tolerancyjny, ciekawy świata i otwarty na jego piękno, nigdy nie traktował dziecięcej publiczności z pobłażaniem i nie uważał, że szykuje przedstawienia tylko dla małych widzów, choć rzecz jasna właśnie oni są w Guliwerze najważniejsi. Tym razem jest podobnie – Maria Wojtyszko i Jakub Krofta przygotowali opowieść o przygodach dwóch braci, pełną dynamiki, łatwych i niełatwych do odczytania znaczeń, odniesień i symboli, z ciekawymi rozwiązaniami scenograficzno-przestrzennymi. Spektakl „Pączek i Pompon wracają do domu”, napisany na specjalne zamówienie Teatru Guliwer, nie jest trudny w odbiorze, choć podejmuje poważniejszą tematykę. W bardzo ciepły, przyjazny dzieciom sposób opowiada o przyjaźni, braterskiej miłości, odwadze, dorastaniu do samodzielności i emocjach. Jedną z ważniejszych bohaterek sztuki jest Warszawa, nieoczywista, różnorodna, pełna kontrastów – miasto ciemności, drobnych lęków i kolorowych neonów, pulsujące życiem, gwarem, ale i spokojem małych uliczek i zaułków. I nie brak tu uroczej fantazji, groteski oraz błyskotliwego humoru, tak mile widzianego w spektaklach przeznaczonych dla najmłodszych.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.