Król Zofius i Cudowna Kura

Autor: Tankred Dorst

Scena Duża 60 min. Premiera: 22.02.2020 Od lat 5

Król Zofius i Cudowna Kura

Autor: Tankred Dorst

Opis

W pewnym królestwie rządzi bardzo gniewny i samolubny Król, który przez swój egoizm zostaje zupełnie sam. Opuszczają go wszyscy mieszkańcy zamku, znika nawet jego pokój, uciekają od niego obrażone meble i sprzęty. Czy można być aż tak zapatrzonym w siebie, żeby nie zauważyć, że traci się to, co najważniejsze? Może czasem wystarczy przestać być tak bardzo poważnym, pozwolić sobie na odrobinę wygłupu i nie obawiać się ośmieszenia. Spektakl swoją estetyką przypomina ożywiony obraz surrealisty. Wchodzimy do głowy niezrównoważonego Króla i w niej szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Spektakl dla widzów od lat 5.

Reżyseria: Laura Słabińska
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Tomasz Lewandowski
Plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko

Występują: Katarzyna Brzozowska, Paulina Skłodowska, Honorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Jacek Poniński, Adam Wnuczko

Galeria

Prasa o spektaklu

Anna Czajkowska – „Surrealizm i śpiewająca kura”

W repertuarze warszawskiego Teatru Guliwer pojawił się kolejny spektakl na podstawie sztuki Tankreda Dorsta, niemieckiego dramaturga, autora dramatów politycznych, fars, jednoaktówek i utworów podejmujących dialog z mitami kultury, inspirowanych teatrem absurdu. Laureat wielu międzynarodowych nagród zasłynął też jako ceniony autor współczesnych sztuk dla dzieci. W Guliwerze od kilku sezonów młodzi widzowie mają okazję poznawać losy bohaterów jednej z jego cudownych baśni pod tytułem „Amelka, Bóbr i król na dachu”, którą z wielką wprawą wyreżyserował Piotr Cieplak, a teraz Laura Słabińska chce przybliżyć im jeszcze jeden zadziwiający, wielowarstwowy utwór Dorsta – „Król Zofius i Cudowna Kura”. Punch Mama przygotowała baśniowo – groteskową historię, nasyconą symboliką i pełną fantazji, a przy tym niepozbawioną wnikliwej obserwacji ludzkich zachowań, która z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. „Teksty filozoficzne dla dorosłych” (jak o dramacie Tankreda Dorsta mówi pani reżyser) wciąż pozostają w konwencji bajki, z zabawnymi, przerysowanymi postaciami, czasem absurdalnymi, czasem troszkę groźnymi, ale ocieplonymi muzyką i humorem.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.