Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Autor: Ulf Stark

Scena Liliput 60 min. Premiera: 24.01.2020 Od lat 5

Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Autor: Ulf Stark

Opis

Czy można umówić się na przyjaźń? A co, jeśli umowę zawiera chłopiec z pewnym staruszkiem i stają się dla siebie wnuczkiem i dziadkiem? Czy taka umowa to początek prawdziwej relacji? W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy pełną przygód historię o przyjaźni ponad pokoleniami. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.

W spektaklu podziwiamy teatr opowieści zrealizowany w planie lalkowym z wykorzystaniem lalki tintamareski. Przedstawienie jest sceniczną adaptacją książki Ulfa Starka – jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci.

Spektakl dla widzów od lat 5.

przekład: Katarzyna Skalska
adaptacja i reżyseria: Anna Przygoda, Tomasz Kowol
scenografia: Aleksandra Starzyńska
asystent scenografa: Marta Piotrowska
muzyka: Tomasz Kowol
projekcje multimedialne: Aleksandra Ołdak

Obsada: Anna Przygoda, Tomasz Kowol
Inspicjenci: Anna Przygoda, Tomasz Kowol

Galeria

Prasa o spektaklu

Anna Czajkowska – „Dziadek na czereśni”

Scena „Liliput” warszawskiego Teatru Lalek Guliwer, otwarta na początku sezonu 2018/2019, na dobre już „zadomowiła się” w siedzibie dziecięcego teatru. Przyjemna, kameralna przestrzeń podoba się małym widzom, zasiadającym na poduszkach przy samej scenie – niewielkiej, bardziej umownej niż wyraźnie zaznaczonej. Tutaj różnorodne eksperymenty i przygoda ze zmysłami stają się realne, a interaktywne przedstawienia, wymagające aktywnego uczestnictwa w spektaklu, pozwalają na odkrywanie nowych światów podczas fascynującej zabawy. Aktorzy są na wyciągnięcie ręki i wydają się tak bliscy, że można z nimi porozmawiać jak z przyjaciółmi. Dzięki temu trudne tematy, pokazywane i odgrywane w bezpiecznym otoczeniu, przestają być straszne czy niezrozumiałe. Z kolei dla autorów inscenizacji i artystów „mikroscena” to wyzwanie, ale z pewnością też radość kreowania oraz inspirująca możliwość dotknięcia minimalizmu w dramaturgii. Dwoje aktorów – Anna Przygoda i Tomasz Kowol – zafascynowanych książką szwedzkiego autora Ulfa Starka „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” mierzy się z takim twórczym wyzwaniem. Reżyserski duet przeniósł utwór na teatralne, „lilipucie” deski i tak powstała zabawna opowieść o przyjaźni, potrzebie bliskości, o nieuchronnych kolejach losu, starości, śmierci, a także najpiękniejszych i najsmutniejszych pożegnaniach.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.