Ale Kino

Autor: wg J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej, H. Sienkiewicza, I. Krasickiego

Scena Duża 80 min. + przerwa Premiera: 12.10.2019 Od lat 5

Ale Kino

Autor: wg J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej, H. Sienkiewicza, I. Krasickiego

Opis

„Ale Kino” to kolaż klasyki poezji dla dzieci w muzycznej oprawie dla widzów od lat 5 !

Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Krasickiego.

Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata i śledzić perypetie z planu filmowego. Scenografię do spektaklu tworzą garderoby aktorów, którzy na oczach widzów przygotowywani są do występów. Przed oczami publiczności odbywają się również zmiany dekoracji do poszczególnych scen i zmiany kostiumów.

Rzeczywistość sceniczna burzy iluzję filmowego świata – oczom widzów ukazany zostaje plan filmowy „in progress” – prowizoryczne studia, tekturowe ściany, zastawki na kółkach i malowane kulisy.

Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel – stworzenie filmowego dzieła. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły – to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.

W spektaklu używany jest stroboskop.

Spektakl dla widzów od lat 5.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Zdrada
Scenografia: Zofia Mazurczak
Kostiumy, lalki i maski: Matylda Kotlińska, Agnieszka Zdonek
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Asystent reżyserki: Krzysztof Prygiel
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Animacje wideo: Agnieszka Głód, Wacław Marat

Obsada: Katarzyna Brzozowska, Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Ewa SchollHonorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Maciej Owczarzak, Jacek Poniński, Krzysztof Prygiel, Adam Wnuczko

Inspicjentka: Małgorzata Grabara

Galeria

Prasa o spektaklu

Pola Madej-Lubera – „Kino na deskach, czyli nowy spektakl Teatru Guliwer”

Przekraczając próg teatru, pragniemy znaleźć się w innym świecie. I to gwarantuje nam spektakl „Ale Kino” w warszawskim Teatrze Lalek Guliwer. Jego reżyserka Joanna Zdrada nie tylko przenosi nas do świata klasycznej literatury i słynnych postaci z bajek. Trafiamy też na plan filmowy, oglądamy surrealistyczną muzyczną rewię i zachwycamy się pełnymi rozmachu lalkami i maskami.

Więcej na ŁadneBebe

Anna Czajkowska – „Zwierzaki i Pan Soczewka na planie filmowych marzeń”

„Ale kino”, spektakl w reżyserii Joanny Zdrady, proponuje małemu widzowi udział w dość niecodziennej przygodzie – filmowo-teatralnej. W Teatrze Guliwer świat filmu, multimediów i nowoczesne technologie płynnie łączą się z musicalem, tradycyjnym, roztańczonym, rozśpiewanym, błyszczącym kolorem i światłem, a spoiwem tego bogactwa jest poetyckie słowo. Baśń miesza się z rzeczywistością planu filmowego, gdy za kulisami, w garderobach, pojawiają się bohaterowie znani z kart poezji.

Więcej na Teatr Dla Wszystkich

Najbliższe spektakle

czerwiec 2024

DzieńGodzinaTytułBiletyWiekScenaCzas
29sob.
11:00Ale Kino Pokaz specjalny w Ogrodzie Krasińskich
Spektakl plenerowy
Wstęp wolnyod 5 latScena Duża80 min. + przerwa

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.