jak umierają słonie duże i ciężkie? – czytanie performatywne

Scena Liliput 60 min. Od lat 8

jak umierają słonie duże i ciężkie? – czytanie performatywne

Opis

W ramach cyklu „Usiądź z nami” zapraszamy Was na czytanie performatywne sztuki „jak umierają słonie duże i ciężkie?” Mariusza Gołosza w reżyserii Ewy Galicy.

Bohaterem sztuki jest Marcin, który wychowuje się bez taty. Chłopak do pewnego momentu przekonany jest, że wszyscy ojcowie umierają, gdy ich synowie są dziećmi. Tekst opowiada historię żałoby i zamykania w sobie trudnych emocji. (…) Nieobecność ojca i niemożliwość zakomunikowania światu swoich przeżyć i podzielenia się nimi prowadzą bohatera do mimowolnego fizycznego rozrastania się oraz do rozbuchania jego wyobraźni na temat ojca. Towarzyszy temu także społeczne wycofanie. Autor dotyka w swoim tekście również tematu nieporadnej, bezradnej i potrzebującej wsparcia męskości, szukającej wzorca, a jednocześnie nieprzystającej do wymagań środowiska. Męskości wrażliwej i słabej, chłopięcej. Utwór stanowi bardzo ciekawą propozycję opowieści o szukaniu siebie w kryzysie.

uzasadnienie Michała Buszewicza, jurora 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, w którym sztuka zajęła I miejsce

Celem cyklu czytań performatywnych „Usiądź z nami” jest poszerzenie repertuaru Teatru poprzez stworzenie oferty skierowanej dla osób nastoletnich. Chcemy pochylić nam nowymi tekstami i tematami rzadko podejmowanymi w teatrach dla młodej widowni, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie, jaki teatr jest potrzebny młodzieży.

Reżyseria: Ewa Galica
Tekst: Mariusz Gołosz
Występują: Honorata Królikiewicz, Anna Przygoda, Agnieszka Sawicka (gościnnie), Izabela Zachowicz, Tomasz Kowol, Adam Wnuczko

Ewa Galica – absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie, wcześniej ukończyła animację kultury oraz optykę biomedyczną. Pracę artystyczną łączy z działaniami społecznymi, prowadząc m.in. warsztaty teatralne w ramach projektu Lanterna Futuri dla młodzieży z Czech, Niemiec i Polski. Jej prace były pokazywane na festiwalach: iTSelF, Mozart Junior, Kontrapunkt, Pociąg do Miasta, Open The Door, 10. 11. i 12. Forum Młodej Reżyserii, FIST w Belgradzie, 43. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Kommen und Gehen w Goerlitz, Die-Wo-Spielen w Stuttgarcie. Laureatka nagród Verba stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas 11. oraz 12. Forum Młodej Reżyserii (,,A ja żyję bardzo’’ oraz ,,Minuta w Ciemności’’) oraz nagrody za najlepszą reżyserię Best Director Award na festiwalu FIST w Belgradzie (,,Minuta w Ciemności’’). Autorka dramatów ,,drzwi otwierają się’’ (laureatka konkursu M(ł)odsza Polska organizowanego przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie) i „Eryka i Skarabeusz” (laureatka Programu pisarskiego Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu).

Mariusz Gołosz – dramatopisarz, dramaturg, były piekarz. Absolwent Filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako dramaturg w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Dwukrotny laureat I nagrody w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (za tekst „jak umierają słonie duże i ciężkie?” oraz „POV: masz 12 lat i prze****ne”), finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za tekst „pieśni piekarzy polskich”), laureat konkursu Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku na sztukę teatralną inspirowaną postacią Triny Papisten (za tekst „Trina. Niech nie gaśnie nigdy”). Kurator slamu dramaturgicznego w ramach 43. i 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych. Jego dramaty były publikowane w Dialogu, Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży oraz Dialogu Puzyny.

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.