Edukacja seksualna – czytanie performatywne

Scena Liliput 60 min. Od lat 15

Edukacja seksualna – czytanie performatywne

Opis

W ramach cyklu „Usiądź z nami” zapraszamy Was na czytanie performatywne sztuki „Edukacja seksualna” Michała Buszewicza w reżyserii Barbary Bendyk.

Pełen opis >

Najbliższe spektakle

styczeń 2025

DzieńGodzinaTytułBiletyWiekScenaCzas
17pt.
12:00Edukacja seksualna – czytanie performatywne cykl czytań performatywnych "Usiądź z nami"
Wydarzenie
ZarezerwujKup Bilet Grupowyod 15 latScena Liliput60 min.

Opis

W ramach cyklu „Usiądź z nami” zapraszamy Was na czytanie performatywne sztuki „Edukacja seksualna” Michała Buszewicza w reżyserii Barbary Bendyk.

„Edukacja seksualna” to gest przyjrzenia się wszystkim „dziwnym momentom” zażenowań, trudności, onieśmieleń, niewyrażonych pragnień, które towarzyszą tematowi seksualności przez całe życie człowieka. W wielogatunkowej konwencji między prywatnym zwierzeniem, horrorem a rewią, postaci dramatu dzielą się swoim doświadczeniem udowadniając, że tam gdzie dotąd była cisza może pojawić się opowieść.

„Edukacja seksualna” doczekała się prapremiery 12 lutego 2002 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reżyserii autora. Ponadto sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, otrzymała nagrodę od Jury Młodych oraz wyróżnienie od Jury Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, a także nagrody 26. Międzynarodowego Festiwalu Korczak DZISIAJ: Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej i Nagrodę Machulskich od Jury Młodych.

Cykl „Usiądź z nami” jest próbą poszerzenia repertuaru Teatru poprzez stworzenie oferty skierowanej dla osób nastoletnich. Chcemy pochylić nam nowymi tekstami i tematami rzadko podejmowanymi w teatrach dla młodej widowni, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie, jaki teatr jest potrzebny młodzieży.

Michał Buszewicz – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest autorem m. in. tekstów: „Zbrodnia”, „Misja”, „Aktorzy żydowscy”, „Ośrodek wypoczynkowy”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Kowboje”, „Powrót Tamary”. Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz finalistą pierwszej edycji Aurory – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jest także laureatem Nagrody Dla Młodego Twórcy na Festiwalu Nowego Teatru i Medalu Stanisława Bieniasza festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona. Chętnie podejmuje prace kolektywne prowadzące tworzenia scenariusza spektaklu z wykorzystaniem aktorskich improwizacji. Efektem takiej formuły pracy były m.in. „Erazm” w ramach projektu European Ensemble oraz Slow motion w Litewskim Teatrze Narodowym. Jako dramaturg współpracował z Anną Smolar, Eweliną Marciniak, Anną Augustynowicz, Janem Klatą, Cezarym Tomaszewskim. Reżyseruje własne autorskie projekty teatralne. W latach 2015-2016 pełnił funkcję kierownika dramaturgów Narodowego Starego Teatru w Krakowie, prowadził warsztaty dramaturgiczne w ramach studiów Performatyki UJ, w ramach Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS, Wiedzy o Teatrze poznańskiego UAM, krakowskiej ASP, pełnił funkcję mentora w projekcie Sceny Nowej Dramaturgii w Rzeszowie, a także wielokrotnie współpracował z organizatorami warsztatów teatralnych i dramaturgicznych dla młodzieży i dorosłych. Jest członkiem kolektywu artystycznego Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie.

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.