Podcast: Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny

Posłuchaj!

W ramach cyklu podcastów Polskiego Radia Dzieciom i Teatru Lalek Guliwer odbywamy rozmowy z ekspertami i ekspertkami wokół tematów i problemów, które poruszają najnowsze premiery stołecznego Teatru Guliwer.

Do rozmów zapraszamy rodziców z dziećmi, mających osobiste doświadczenie, związane z poruszanym problemem. Tworząc cykl przyjęliśmy założenie, że rodzice, napotykając konkretne wyzwania i problemy, związane z rozwojem i wychowaniem ich dzieci, sami stają się ekspertami i ekspertkami w różnych obszarach. Każdy odcinek zawiera też komentarz osoby specjalizującej się w danej dziedzinie.

Cykl tworzą i współprowadzą: Martyna Chuderska – dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom i Anna Kierkosz – kuratorka ds. edukacji i projektów w Teatrze Guliwer.

Odcinek 1.

Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny, odc. 1

„Teatr przyjazny sensorycznie” to pierwszy odcinek z cyklu podcastów „Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny”

Czym objawiają się nadwrażliwości sensoryczne i jakie są ich rodzaje? Jak radzą sobie rodzice dzieci w spektrum autyzmu, mierząc się z koniecznością i potrzebą diagnozy ich dziecka? W jaki sposób taka przestrzeń jak teatr może odpowiedzieć na potrzeby dzieci i osób dorosłych z nadwrażliwościami sensorycznymi?
Podcast towarzyszący wystawie w działaniu „Gwiezdne Dzieci” Kolektywu Rój, realizowanej przez Teatr Lalek Guliwer w ramach projektu RówniRóżni.doc. Rozmowa z Barbarą i Tosią Wieteskimi – mającymi doświadczenie rodzica i dziecka w spektrum autyzmu oraz Aleksandrą Sztajerwald z Fundacji SYNAPSIS.

Odcinek 2.

Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny, odc. 2

„Teatr przyjazny osobom niewidomym i słabowidzącym” to drugi odcinek z cyklu podcastów „Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny”
Czy z osobą niewidomą można porozmawiać o kolorach? I czy osoba z niepełnosprawnością wzroku może być w Polsce profesjonalnym aktorem?
Przed Wami kolejny odcinek podcastu z cyklu „Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny”. Tym razem rozmawiamy z Markiem Reissem – aktorem z niepełnosprawnością wzroku, który gra w spektaklu „Wszystko w głowie” w reżyserii Julii Szmyt, Danutą Reiss – mamą Marka, oraz z Małgorzatą Szumowską – dyrektorką Niewidzialnej Wystawy.
Odcinek 3.
„Wpływ i sprawczość dziecka na profesjonalny proces twórczy” to trzeci odcinek z cyklu podcastów „Teatr – otwarty, dostępny, potrzebny”
Jak może się przejawiać wpływ dziecka w procesie powstawania profesjonalnego spektaklu teatralnego? Czym są projekty partycypacyjne? Czy dziecko może być profesjonalnym twórcą? Dlaczego tak istotne jest, by dziecko odczuwało swoją sprawczość? Jakie znaczenie w edukacji artystycznej ma metoda projektu? Rozmowa z ekspertką – psycholożką Justyną Józefowicz oraz z dziećmi: Igą Stanicką, Aleksandrem Ziemackim i Tymkiem Budzyńskim – uczestnikami projektu Teatru Guliwer #Połączenia vol. 2 i Agnieszką Trepkowską – nauczycielką nauczania wczesnoszkolnego w SP nr 143 w Warszawie: o istocie obecności i aktywności artystycznej dziecka oraz metodzie projektu.

Podróże plastyczne

Podróże Plastyczne to autorski cykl warsztatów plastycznych. Warsztaty są podróżą do krainy wyobraźni z kartą i pisakiem dla najmłodszych!

Cykl prowadzony przez graficzkę Karolinę Witowską ma za zadanie rozwijać wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. Wszystkie odcinki opierają się na pracy z kartką i pisakiem, czyli przedmiotami, które każdy ma w domu. Do każdego odcinka wplatamy także element przypadku.

Wszystkie odcinki można obejrzeć na naszym YouTube.

Program Ale Teatr!

Ale Teatr! to cykl klipów dokumentalnych w reżyserii Joanny Zdrady, podczas których odwiedzamy z kamerą ZOOM bohaterów spektaklu „Ale Kino”.

Co robią kiedy nie ma ich na scenie? Słoń, który smaży naleśniki czy Małpa w kąpieli – to tylko niektóre z naszych niespodzianek. Aktorzy Teatru Guliwer w krótkiej i zabawnej formie opowiadają widzom o kulisach swojej pracy w Teatrze.

Seria klipów została zrealizowana w ramach w Dzień Teatru Publicznego 2020 | #czekamy.

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program można obejrzeć na naszym YouTube.

Ulica Różana

Ulica Różana to familijnym programie online, gdzie  zagadkowi mieszkańcy Teatru dowcipnie i z przymrużeniem oka odkrywają przed widzami teatralne sekrety.

Przy ulicy Różanej, w budynku Teatru Lalek Guliwer kryje się wiele tajemnych zakamarków, gdzie duchy sceniczne przemykają niepostrzeżenie, zakłócając czasem spokój innych domowników Teatru. Mysz Umuzykalniona, Nocny Inspicjent czy Garderobiany z Rozbitego Lustra to tylko nieliczne z zagadkowych postaci, które przy odrobinie szczęścia możemy spotkać w teatralnych korytarzach.

Formuła Ulicy Różanej nawiązuje do popularnych programów edukacyjnych telewizyjnych dla dzieci sprzed lat. Program o rozrywkowym zabarwieniu w lekki i zabawny sposób przybliża dzieciom świat Teatru, rozwijając ich kompetencje kulturowe i postawy prospołeczne.

Ulica Różana składa się z serii 5 odcinków, w których realizację został zaangażowany cały zespół aktorski Teatru Lalek Guliwer oraz zaproszeni do współpracy twórcy teatralni (reżyser, kompozytor, dramaturg). Scenariusze odcinków nawiązują do podstawy programowej i zachęcają młodego widza do ekspresji poprzez sztukę. Program adresowany jest do szerokiego grona odbiorców: grup przedszkolnych, wczesnoszkolnych oraz widzów indywidualnych, w tym z niepełnosprawnościami.

Program można obejrzeć na naszym YouTube.

Program Ulica Różana jest wirtualną kontynuacją naszej idei programowej – „Łączymy sztukę z edukacją!” Program powstał w ramach projektu Kultura w Sieci i jest finansowany ze środków MKIDN.

Litera Guliwera, czyli podróże po literaturze

Ciekawe książki dla dzieci, nowości na rynku wydawniczym i miejsca, w których można je znaleźć – to wszystko w naszym nowym cyklu Litera Guliwera, czyli podróże po literaturze.

Podczas kolejnych odcinków zabierzemy Was w różne miejsca na mapie Warszawy, gdzie królują książki i zaprezentujemy nasz subiektywny przewodnik po literaturze dla dzieci.

Odcinki z cyklu Litera Guliwera możecie oglądać na naszym kanale YouTube.

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.