Wszystko w głowie

Autor: Zuzanna Bojda

Scena Liliput 60 min. Premiera: 23.04.2023 Od lat 10

Wszystko w głowie

Autor: Zuzanna Bojda

Opis

Często nie wiem jak się zachować wobec Innych, chociaż sama czuję się Inna i boję się odrzucenia. Brakuje mi słów, żeby nazywać uczucia pojawiające się w mojej głowie.

Znacie to? Z autopsji? (AUTOPSJA – naoczne stwierdzenie czegoś, własna obserwacja).

Więc może spróbujmy razem odkryć narzędzia, za pomocą których nazwiemy poukrywane w nas emocje. Pomogą nam w tym Cztery Bardzo Różne Osoby, które przypadkowo spotkają się na scenie. Widzą świat inaczej, bo pochodzą z różnych miejsc, mówią w różnych językach i posługują się różnymi zmysłami.

Zadajmy sobie pytanie: jak patrzy na świat osoba, która nie widzi wzrokiem? Co myśli i słyszy osoba, która mówi w obcym języku? Ale przede wszystkim – jak to jest, że bez względu na nasze różnice czujemy się podobnie – mamy podobne strachy i radości.

Dzięki temu, że wszyscy tak bardzo się różnimy, możemy spróbować spojrzeć na świat z kilku perspektyw i wreszcie zobaczyć siebie – małą drobinkę w wielkim ekosystemie.

W spektaklu twórcy i twórczynie wykorzystują technologię binauralną, dzięki której osoby uczestniczące w spektaklu mogą stać się częścią wydarzeń. Na scenie znajdzie się też Głowa, która pomoże nam wejść do świata wyobraźni. Głowa, która milczy, ale wydaje dźwięki. Nazywa się Bezsłowny Narrator. Albo Narratorka. Głowa pamięta wszystkie miejsca, nawet te, w których nigdy nie była i dlatego może o nich śnić. Jak wehikuł zabierze nas w przedziwną podróż.

Przedstawienie, od początku do dnia premiery, jest tworzone wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi  – jako konsultantami, ekspertami i współtwórcami zarazem. Utkany z osobistych historii scenariusz przedstawienia, powstał na podstawie zebranych opowieści uczestników i uczestniczek warsztatów oraz pracy z aktorkami i aktorami podczas prób. “Wszystko w głowie” jest przedstawieniem dla wszystkich począwszy od 10 roku życia.

Spektakl, zrealizowany wraz z osobami z niepełnosprawnością wzroku, jest stworzony z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Osoby widzące będą miały szansę poczuć, jak poznają świat osoby niewidome

Kolory mają zapachy i smaki. Wszystko ma zapach i smak. Wszystko jest czymś innym. Wszystko się do czegoś porównuje. Niewidomi mają naprawdę dziwne skojarzenia.

Słońce to miękka, gorąca kulka na sznurku, która leci do góry i w niej jest zamknięta kobieta czarodziejka, która śpiewa wysokie aaaaaa.

(Nicola – uczestniczka warsztatów)

Zobacz kartę edukacyjną do spektaklu

Spektakl realizowany w ramach projektu Równi.Różni.doc finansowanego ze środków PFRON

Partnerstwo i wsparcie merytoryczne: Polski Związek Niewidomych, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej Laski (klasa 6) prowadzony przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi

 

Zwiastun spektaklu:

 

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

 

 

Jeżeli potrzebujesz wskazówek w wersji audio, jak dojść do Teatru Guliwer zapraszamy do osłuchania przewodnika głosem Elżbiety Pejko.

Scenariusz: Zuzanna Bojda
Reżyseria: Julia Szmyt
Reżyseria dźwięku i muzyka: mooryc
Scenografia: Joanna Załęska
Asystentka reżyserki: Anna Przygoda
Występują: Wanda Konisevich, Natalia Molodchenko (gościnnie), Georgi Angiełow, Marek Reiss (gościnnie)

Inspicjent: Georgi Angiełow

Głosu użyczyli: Andrzej Życzyński oraz dzieci z klasy 6 Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach: Arvin Arabi, Jakub Błaźniak, Miłosz Chrobak, Dorian Krzyczkowski, Nikola Stolarczyk

Kuratorka ds. partycypacji: Elżbieta Pejko
Konsultacje oN: Andrzej Życzyński, Nikola Stolarczyk

Kuratorzy projektu: Robert Drobniuch, Anna Kierkosz
Współkuratorki: Julianna Chrzanowska, Agnieszka Evans

Partnerzy:

Galeria

Prasa o spektaklu

guldapoleca: Wszystko w głowie

Niezwykły spektakl, który za pomocą bardzo nieoczywistych metod pozwala dowiedzieć się, w jaki sposób poznają świat osoby niewidzące. Przez większą część publiczność doświadcza przedstawienia z zasłoniętymi oczami, przekonując się, ile treści można zawrzeć w samym dźwięku, a obsada dwoi się i troi, by skutecznie budować barwne, wielowymiarowe słuchowisko, pełne dużych niespodzianek i zwrotów akcji. Ważnym momentem jest kończąca spektakl rozmowa z osobą niewidzącą – dziecięca publiczność może zadać trudne, nurtujące ją pytania.

Andrzej Lis – „Zobaczyć opowieść”

Pod rzeźbą Głowy, nazywaną też Bezsłownym Narratorem lub Narratorką, umieszczoną centralnie na przezroczystym podeście na małej Scenie Liliput w Teatrze Guliwer, spotykają się Cztery Bardzo Różne Osoby: Ksenia, Julia, Eryk i Mrówka. Głowa nie mówi, ale wydaje dźwięki. Nie widzi, bo nie ma oczu. Dlatego obrazy tworzące spektakl będą malowane przede wszystkim słowem – słowo i opowieść staną się najważniejszym elementem tworzącym świat przedstawiony, rzeczywistość bohaterów niewidzących, w którą wchodzimy wraz z aktorami. Opowieści utkane ze słów, wspomnień, fragmentów pamięci będą poszerzać nasze rozumienie tego, czym w teatrze może być obraz, wrażliwość na obraz, czym w ogóle może być doświadczenie teatru dla osób niewidzących, słabowidzących, niewidomych.

Więcej na e-teatr.pl

Jacek Wakar – „Brzmienie świata”

Spektakle krakowskiego Festiwalu Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych układają się w opowiadaną bez zadęcia i śladu wymuszania współczucia lekcję empatii i uważności wobec świata. Najlepszym tego dowodem jest „Wszystko w głowie” z warszawskiego Guliwera – opowieść o dźwiękach rzeczywistości dźwiękami budowana. Współtworzyły to przedstawienie osoby niewidzące i słabowidzące, dlatego zaproszenie, byśmy przez chwilę odczuwali świat podobnie jak one, brzmi szczególnie naturalnie i jest nie do odrzucenia.

Więcej na blogu Jacka Wakara

Najbliższe spektakle

maj 2024

DzieńGodzinaTytułBiletyWiekScenaCzas
11sob.
11:00Wszystko w głowie
Spektakl
Kup biletod 10 latScena Liliput60 min.
12niedz.
16:00Wszystko w głowie
Spektakl
Kup biletod 10 latScena Liliput60 min.
14wt.
09:30Wszystko w głowie
Spektakl
Zarezerwujod 10 latScena Liliput60 min.
15śr.
09:30Wszystko w głowie
Spektakl
Zarezerwujod 10 latScena Liliput60 min.
16czw.
09:30Wszystko w głowie
Spektakl
Zarezerwujod 10 latScena Liliput60 min.
17pt.
09:30Wszystko w głowie
Spektakl
Zarezerwujod 10 latScena Liliput60 min.

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.