Różowy Gość

Autor: Maria Wojtyszko

Scena Duża 60 min. Premiera: 07.05.2017 Od lat 5

Różowy Gość

Autor: Maria Wojtyszko

Opis

„Różowy Gość” jest groteskową i humorystyczną historią tajemniczego przybysza, który niespodziewanie robi zamieszanie w życiu codziennym pewnej rodziny. Kiedy nagle pojawia się w ich mieszkaniu, wzbudza nie tylko entuzjazm dzieci, ale też niepokój rodziców. Jego obecność i związane z tym zabawne perypetie uświadamiają wszystkim wiele prawd o sobie i skutkują ucieczką od świata stereotypów, uprzedzeń i rutyny. Muzyka na żywo, dynamizm i pełne zwrotów akcji sytuacje to wielkie atuty przedstawienia, które opowiada na scenie historię bardzo prawdziwą, ale trochę jak z innej planety.

Spektakl dla widzów od lat 5.

„Tomasz Kowol, odtwórca głównej roli, posługuje się własnym kosmicznym językiem, którym hipnotyzuje dzieciaki na widowni – jest niczym jakiś futrzany furby, którym pragniemy się zaopiekować. I ten obcy język – zestaw pisków, mruknięć, min, gestów – nie stanowi bariery dla dzieci, one zresztą bardzo szybko akceptują gościa, jego inność, figurę Barbapapy, niemodną fryzurę, śmieszny sposób poruszania się (podkreślony odpowiednimi dźwiękami). Cały spektakl jest bardzo bogaty w rozmaite dźwięki, które wzmacniają przekaz – opisują gesty, tworzą dźwiękowe dekoracje, opowiadają o tym, czego nie możemy zobaczyć, są integralną częścią spektaklu. A do tego okazuje się, że nic tak nie ułatwia porozumienia jak muzyka. Wspólne granie, wykorzystywanie rozmaitych instrumentów perkusyjnych, klaskanie i podskakiwanie do rytmu wystarczą, żeby okazać akceptację, radość z bycia ze sobą, miłość, przywiązanie. Dzieci na widowni odczytują ten kod bezbłędnie.” – czytamy w recenzji na blogu teatrugłodna

Reżyseria: Jakub Krofta
Scenariusz: Maria Wojtyszko
Scenografia: Jakub Krofta
Muzyka: Adam Świtała
Reżyseria światła: Damian Pawella
Ruch sceniczny: Aneta Jankowska
Asystent ds. scenograficznych: Aleksandra Starzyńska

Obsada: Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Adam Wnuczko
Inspicjent: Damian Kamiński

Galeria

Prasa o spektaklu

Joanna Kułakowska – „Różowy Gość, czyli „think tank” na Różanej”

W Teatrze Guliwer, spotkała nas przygoda podobna do tej, którą przeżywaliśmy podczas lektury „Potworaka” Grzegorza Kasdepke. „Różowy Gość” wkrada się do naszego domowego porządku, czy rutyniarstwa. Czyżby obecność Różowego Gościa w naszym domu była konieczna? Rodzice, którzy wybierają się na ten spektakl powinni zaplanować obecność na nim, w pełnym rodzinnym składzie. „Różowego Gościa” trzeba przeżyć wspólnie, aby potrząsnąć każdym domowym autorytetem, odświeżyć umysł, tak jak się odświeża salon zgodnie z kolejnym trendem.

Więcej na CzasDzieci

Marzena Dobosz – blog „teatru głodna”

Historia różowego ufoludka wymyślona przez Marię Wojtyszko jest prosta: pewnej nocy u pewnej zwyczajnej rodziny zjawia się przybysz z kosmosu. Nie mówi w naszym języku, nie zna naszych zwyczajów, ubiera się – jak na nasze gusta – dość ekstrawagancko (żeby nie powiedzieć: dziwacznie) i wbrew naszym oczekiwaniom nie chce się zmieniać i dostosowywać do nas. Po co przyleciał? Czy to wycieczka czy ucieczka? A może awaria promu kosmicznego? Czy przygnały go nas wojna, bieda czy ciekawość? Nie wiemy, bo komunikacja szwankuje, a osobnik ewidentnie nic sobie nie robi z zakłopotania, w które nas wpędził. I nie zamierza wyjść.

Więcej na blogu

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.