Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka

Autor: Marcin Wicha

Scena Duża 90 min. + przerwa Premiera: 06.04.2024 Od lat 5

Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka

Autor: Marcin Wicha

Opis

Jak tu być wampirkiem bez kłów? Straszyć czy śmieszyć? I co powiedzą rodzice, gdy odkryją, że młody Sebastian woli dowcipkować, niż czaić się w ciemnościach? Że nie znosi wątróbki, a lubi rzodkiewki i sałatę?

Poznajcie Sebastiana Van Pirka (z tych Van Pirków). Wampirka, który musi udowodnić całemu światu, że zasłużył na miano monstrum wprost z powieści grozy. Tak przynajmniej chciałaby jego rodzina. Jednak Sebastian ma inne zdanie. Czy znajdzie własne miejsce w świecie pełnym popłochu i przestrachu.

„Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka” w adaptacji samego autora – Marcina Wichy to opowieść o samoakceptacji, do której czasem trzeba dojść długą i pokrętną drogą. Błyskotliwy, wampirzy humor łączy się tutaj z mądrą lekcją na temat przyglądania się sobie. Nawet jeśli w lustrze nie pojawiają się długo wyczekiwane kły.

Zapraszamy Was na spektakl muzyczny w konwencji horroru, gdzie dowcip ściele się gęsto.

Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Tekst i adaptacja – Marcin Wicha
Reżyseria i scenografia – Marek Zákostelecký
Muzyka – Martin Husovský
Ruch sceniczny – Błażej Twarowski
Trener wokalny – Adrian Wiśniewski
Charakteryzacja – Liv Buczak, Kobalt Nogowsk
Reżyseria świateł – Damian Pawella
Asystentka reżysera – Izabella Kurażyńska

Występują: Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Izabela Zachowicz, Honorata Królikiewicz, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Maciej Owczarzak, Jakub Szlachetka (gościnnie), Adam Wnuczko
Inspicjentka: Natalia Molodchenko

Partnerzy:

Galeria

Prasa o spektaklu

Przemysław Gulda – guldapoleca: Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka

Ceniony pisarz próbuje sił w nowej formie: stworzył tekst dramatyczny dla dzieci. To komediowy horror, pełen zaskakujących wydarzeń i zabawnych gier słownych. Nie mogło też zabraknąć charakterystycznych dla Wichy motywów – są ważne przedmioty, jest czarny kwadrat. To barwny, dynamiczny, pełen zwrotów akcji i piosenek spektakl, bardzo mocno osadzony w popkulturowej tradycji wampirycznej – odwołuje się do niej scenografia, kostiumy, a także gra aktorska, pełna cytatów i aluzji do klasyki horroru.

Anna Czajkowska – Gdzie te twoje wampirze kły?

Musical dla dzieci, pełen metafor, zabawy słowem, z ciekawymi skojarzeniami łączonymi z dosłownością, potrafił bardzo zgrabnie i niebanalnie skroić Marcin Wicha. Marek Zákostelecký wykorzystuje jego umiłowanie do absurdu, lekki surrealizm, dodaje zaskakujące, niespodziewane rozwiązania i wspólnie z autorem historii przygotowuje w Guliwerze przebojowy spektakl, do którego muzykę pisze Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji śpiewak i kompozytor.

Więcej na Teatr dla Wszystkich

Paulina Sygnatowicz – Wampiry są wśród nas. Pozwólmy im być sobą

Jeśli macie pięć lat i jesteście fanami Vampiriny (bohaterki disney’owskiej kreskówki), jesteście nastolatkami i uwielbiacie Wednesday Adams (która święci triumfy na Netflixie) albo weszliście już w ten wiek, kiedy z rozrzewnieniem wspominacie „Rodzinę Addamsów” (w filmowej wersji z 1991 roku), chodźcie do Teatru Guliwer na fantastycznie potworny spektakl „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”. Będziecie się świetnie bawić. A wychodząc z teatru być może poczujecie się odrobinę lepiej we własnej skórze.

Więcej na Teatr dla Wszystkich

Rafał Turowski – Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka

Spędziłem w Guliwerze cudowne, beztroskie dwie godziny, na zmianę – rechocząc ze śmiechu jak gupek (scena z pełnią księżyca to majstersztyk) i – z trudem powstrzymując wzruszenie. Obejrzałem bowiem świetnie napisaną, pięknie i z fantazją pokazaną, rewelacyjnie zagraną i zaśpiewaną rzecz o – cenie bycia sobą, o sile przyjaźni, o tym, że dorosły świat może czasem nie mieć piątej klepki i że w sumie – to też jest jakoś fajne. A że owa problematyka wydaje się być istotna dla widza w każdym wieku, więc niech przed obejrzeniem tego spektaklu nie zwiedzie Was ani miejsce wystawienia ani ograniczenia wiekowe (5+).

Mamy do czynienia z jedną z najlepszych stołecznych premier tego sezonu, nie wyobrażam sobie, że nie zobaczycie tego znakomicie zrobionego, przesłodkiego i – mądrego przedstawienia.

Więcej na e-teatr.pl

Beata Kośmider – Wampir też Człowiek

Historia Sebastiana Van Pirka to opowieść o odkrywaniu prawdziwego ja i dorastaniu do samoakceptacji. O prawie do bycia sobą, bez przymusu kontunuowania tradycji czy spełniania cudzych pragnień. To także obraz rodziców, którzy kochając, akceptują. Potrafią odejść od oczekiwań wobec dziecka, próbując zrozumieć jego potrzeby i dostrzec talenty.

Więcej na Dziennik Teatralny

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.