Kosmiczny pokój

Autor: Magdalena Mrozińska

Scena Duża 80 min. + przerwa Premiera: 03.12.2023 Od lat 5

Kosmiczny pokój

Autor: Magdalena Mrozińska

Opis

Jakby to było obudzić się pewnego ranka w zupełnie obcym pokoju? Naokoło cudze meble, przedmioty, zabawki, a za oknem zamiast znajomego podwórka rozpościera się… kosmos! Kiedy wszystko to spotyka małą Emmę, dziewczynka jest przekonana, że ciągle śni. Po pewnym czasie dociera do niej jednak, jak wielką moc może mieć wypowiedziane w myślach urodzinowe życzenie: „Chcę pokoju na świecie”. Początkowa wściekłość z biegiem czasu zmienia się w fascynację, a pełne niepokoju nowe życie w Warszawie – w niesamowitą podróż, pełną niezwykłych postaci i przygód, które pozwalają na nowo uwierzyć w piękno tego świata.

Jakie historie kryją w sobie dusze przedmiotów – kanapy, teleskopu, kwiatka, maskotki-jednorożca? Czy z ich pomocą Emmie uda się odnaleźć w nowym mieście, szkole, rzeczywistości? „Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny, którego scenariusz powstał w trakcie wakacyjnych warsztatów z dziećmi z różnych krajów, kultur, środowisk i miejsc. Magdalena Mrozińska stworzyła przeplataną piosenkami komedię omyłek, która swój początek znalazła w dziecięcych historiach. Rozmowy o domach, zarówno tych odległych i symbolicznych, jak i tych bardzo konkretnych i bliskich przerodziły się w piękną opowieść o tęsknocie, odnajdywaniu swojego miejsca w świecie, sile przyjaźni i tego, że bez względu na wszystko warto marzyć.

 

Spektakl „Kosmiczny pokój”,  współtworzyła wielokulturowa grupa dzieci. Przedstawienie wg tekstu Magdaleny Mrozińskiej powstało w ramach projektu #Połączeni, a grupa dzieci przez niemal sześć miesięcy tworzyła je wraz z artystami i artystkami, używając narzędzi zaczerpniętych ze świata sztuki: muzyki, piosenki, słowa, scenografii, multimediów i tańca.

W opowieści zaszyta jest myśl przewodnia projektu #Połączeni. To myśl i wiara w to, że tworząc i pielęgnując różnorodną, wielokulturową społeczność stajemy się bogatsi w możliwości, perspektywy i przez to bardziej sprawczy. To wiara, że tworząc tolerancyjne, wielokulturowe i szanujące swoje odmienności społeczeństwo, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Być może kiedyś spełnimy to niemożliwe do spełnienia marzenie ludzkości: o pokoju na świecie.

„Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” i Teatru Lalek Guliwer, który na każdym etapie powstawał w procesie współpracy mieszkających w Warszawie dzieci z różnych krajów, z artystami i artystkami.  Spektakl „Kosmiczny pokój” jest finalnym efektem projektu #Połączeni. Cykl działań twórczych i spektakl muzyczny stworzony przez dzieci wraz z artystami. Jest realizowany i dofinansowany w ramach Programu Różnorodna Warszawa miasta stołecznego Warszawy i wspierany przez Program Rezydencji Artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

 

Tekst: Magdalena Mrozińska
Reżyseria: Kateryna Lukianenko
Scenografia, kostiumy i lalki: Magdalena Łazarczyk
Multimedia, współpraca scenograficzna: Łukasz Sosiński
Kompozycja piosenek: Agnieszka Widlarz
Muzyka: Wojciech Błażejczyk
Konsultacje choreograficzne: Alicja Nauman
Reżyseria Świateł: Prot Jarnuszkiewicz
Współpraca scenograficzna: Jakub Sobolewski
Współtwórcy spektaklu: Wielokulturowa Grupa Dzieci w składzie: Katia, Emma, Makary, Tetiana, Oleh, Nikita, Vika, Lilit, Tosia, Kamilek, Benio, Rita, Tymek, Hania, Zachary, Leo, Basia

Autorka i kuratorka projektu #Połączeni: Anna Kierkosz
Opieka artystyczna: Robert Drobniuch

Występują: Izabella Kurażyńska, Krystyna Velychko (gościnnie), Izabela Zachowicz, Honorata Zajączkowska, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Wojciech Parszewski (gościnnie)

Inspicjenci: Zuzanna Rucińska/Jacek Poniński

Partnerzy:

Galeria

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.