Rezydencje – Instytut Teatralny

Rezydencje – Instytut Teatralny

Opis

Teatr Lalek Guliwer bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy. Decyzja o utworzeniu programu Rezydencji Artystycznych zapadła w 2021 roku w związku z represjami wobec twórczyń i twórców teatralnych w Białorusi (m.in. aktorów, reżyserów, scenografów, tancerzy, dramaturgów, dramatopisarzy). Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że w trybie pilnym i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego poszerzył program rezydencji o ludzi teatru z Ukrainy. Do naszego kraju napływa coraz większa liczba ukraińskich uchodźców, którym spontanicznie oferowana jest pomoc państwa, instytucji publicznych, organizacji humanitarnych i osób prywatnych w zakresie podstawowych potrzeb. Są wśród nich również artyści związani z teatrem. Dla nich właśnie skierowana jest pomoc długofalowa – program Rezydencji daje możliwość zatrudnienia i organizacji życia w Polsce.

Program Rezydencji Artystycznych jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

REZYDENKI

Mariia Senko

Марія Сеньк jest aktorką teatralną, filmową i dubbingową. Absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego (Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого). W latach 2017-22 pracowała jako aktorka w Kijowskim Akademickim Teatrze Lalek (Київський академічний театр ляльок), grając również w serialach telewizyjnych i współpracując ze studiami dubbingowymi. Jest nauczycielką aktorstwa, wystąpień publicznych, a także rezydentką Teatru Guliwer.

Maria znalazła się także w obsadzie spektaklu „Niezpominajka” Anity Piotrowskiej na podstawie książki „Wojna, która zmieniła Rondo” autorstwa Andrija Łesiwa i Romany Romanyszyn. Premiera spektaklu odbyła się w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

 

Natalia Mołodczenko

Dyplomowana aktorka teatru dramatycznego i lalkowego. W latach 1981 – 1985 studiowała na Dniepropietrowskiej Akademii Teatralnej, ukończyła studia teatralne z wyróżnieniem. W 1985 roku podjęła pracę w Kriworożskim Miejskim Teatrze Lalek i zagrała tam ponad 100 ról w spektaklach dla dzieci i dorosłych. Pracowała tam do roku 2019, kiedy to ze względu na okres pandemii Teatr zaprzestał działalności. Równolegle przez 20 lat prowadziła i współtworzyła lalkowy program telewizyjny „W gościach u „Ladika i Maszy” w ukraińskim kanale telewizyjnym Rudana TV. Również od roku 1997 do 1999 pracowała w teatrze Akademii Ruchu i Plastyki występując w spektaklach pantomimy.

Przez 10 lat odpowiadała za prowadzenie i organizacje koncertów i festiwali miejskich w Krzywym Rogu, między innymi znanych i popularnych w Ukrainie dorocznych koncertów pod nazwą „Spiwograj”. W Polsce ostatnio wystąpiła w kilku rolach w spektaklu Warszawskiego Teatru Lalka pod tytułem „Bajka o Szczęściu”.

Po wybuchu wojny w Ukrainie: w teatrze Komuna Warszawa wzięła między innymi udział w spektaklu wystawionego z okazji Dnia Dziecka „Bajki na walizkach”, odnoszącego się do ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Zagrała role Kaczątka i Kormorana uciekających z terenów objętych wojną. Bierze czynny udział w wydarzeniach kulturalnych dla matek i dzieci znajdujących schronienie w Polsce w wyniku wojny. Między innymi warsztaty z tworzenia lalek dla dzieci, piknik ukraiński.

Pięciokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach za najlepsze role żeńskie. Posiada dyplom za wkład w rozwój sztuki lalkarskiej i tytuł najlepszej aktorki Ukrainy od stowarzyszenia UNIMA – UNION INTERNATIONALE DE LA MARIONNETTE.

Khrystyna Velychko

Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, producentka, nauczycielka. W 2016 roku ukończyła Akademię Kultury w Charkowie, gdzie zrealizowała sztukę „Lekcja” Eugène Ionesco. Od 2013 roku jest zatrudniona jako aktorka Akademickim Teatrze Dramatu i Komedii Muzycznej im. Tarasa Szewczenki w Krzywym Rogu, gdzie występowała m.in. w sztukach: „Tartuff” J.B. Moliera (rola Marianny), „Królu Learze” W. Szekspira (rola Regany) czy „Prawie” V. Vinnichenko (rola Ludy).

Katerina Lukyanenko – reżyserka

Mendel Victoria – rzemieślnik, twórca lalek

Pavlo Saveliev – aktor-lalkarz

Darya Kushnirenko – aktorka-lalkarka

 

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.