Dyskusyjny Panel w ramach projektu Erasmus+

Dyskusyjny Panel w ramach projektu Erasmus+

Opis

28 maja 2024 roku o godzinie 14.00 odbył się panel dyskusyjny Teatr dokumentu i osobista historia jako narzędzie artystyczne, edukacyjne i włączające w pracy wybranych instytucji artystycznych i organizacji w Polsce i Europie, będący podsumowaniem realizacji projektu RóżniRówni w ramach Akcji KA122-ADU Erasmus+.

W latach 2022–2024 Teatr Lalek Guliwer realizował projekt pt. RóżniRówni – edukacja performatywna dorosłych, włączająca imigrantów, seniorów i osoby neuroatypowe poprzez wykorzystanie formy teatru dokumentalnego. Podczas tego projektu pracownicy teatru odbyli szereg wizyt edukacyjnych do wybranych instytucji artystycznych w Europie, w których głównym narzędziem i formą pracy jest teatr dokumentu lub osobista historia.

Ważne ośrodki, pracujące tym formatem i wykorzystujące go w pracy z osobami z różnych grup społecznych to m.in.: Rimini Protokoll w Berlinie, Archa Theater w Pradze (od 2024 roku ośrodek, przekształcony w Stodolio Theater i przeniesiony w okolice Pardubic) czy Fryshuset Theater w Sztokholmie. Luźno powiązana z teatrem dokumentu, metoda pracy z osobistą historią jako narzędziem edukacyjnym i włączającym osoby z doświadczeniem migracji gra rolę w pracy takich ośrodków, jak: Unga Klara w Sztokholmie czy Mezrab w Amsterdamie. W Polsce jednym z artystów-aktywistów pracujących metodami teatru dokumentu jest Kuba Tabisz z Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, a reżyserem, pracującym z wykorzystaniem badania rzeczywistej sytuacji: indywidualnej czy społecznej – Wojciech Ziemilski.

Podczas panelu opowiedzieliśmy o projekcie RóżniRówni, realizowanym w ramach programu Erasmus+ Akcja KA122-ADU 2022. Próbowaliśmy nazwać i zróżnicować sposoby pracy i metody działań na styku sztuki i edukacji, którym przyjrzeliśmy się, które poznaliśmy i wykorzystaliśmy w praktyce podczas realizacji projektu. Opowiedzieliśmy też o naszym doświadczeniu pracy tym narzędziem z seniorami i seniorkami. Zastanowiliśmy się nad rozumieniem, czym dziś jest „teatr dokumentu” i rozmawialiśmy o różnych metodach i narzędziach artystyczno-edukacyjnych i edukacyjnych, stosowanych w wymienionych organizacjach oraz w pracy gości specjalnych panelu: polskich artystów i edukatorów.

Goście rozmowy:
Kuba Tabisz – Instytut im. Jerzego Grotowskiego, festiwal Teatr na Faktach
Wojciech Ziemilski – reżyser, performer
Izabella Kurażyńska – aktorka z zespołu Teatru Guliwer, edukatorka teatralna, uczestniczka projektu RóżniRówni

Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Guliwer – gospodarz projektu i spotkania
Anna Kierkosz, kuratorka edukacji i projektów TG – prowadzenie

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.