W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.
#ArtConnections

#ArtConnections
Opis
#ArtConnections to projekt z obszaru sztuki w przestrzeni ulicy i performansu site specific, realizowany przez Teatr Lalek Guliwer wraz z głównym partnerem Archa – Centre of Documentary Theater z Czech, w ramach SYNERGII – kulturalnego programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W ramach projektu w trzech wybranych miejscach w Warszawie, w ścisłym związku z polską prezydencją w Radzie UE, odbędą się trzy performanse artystyczne site specific. Zrealizują je trzy międzynarodowe kolektywy, złożone z twórców i edukatorów
z Polski oraz Czech, Holandii i prawdopodobnie – Szwecji, w tym twórców i aktorów z zespołu Teatru Lalek Guliwer. Performanse powstaną w procesie włączania do działania trzech grup osób „nieartystycznych” z trzech dzielnić Warszawy: Targówka, Gocławia oraz Mokotowa. Będę to grupy różnorodne wiekowo: dzieci 7-14 lat z Wielokulturowej Grupy Artystycznej, utworzonej w 2023 roku przy Teatrze Lalek Guliwer, młodzież 12-16 lat z Teatru Szkolnego Guliwerki, działającego przy Szkole Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego na Targówku, pod kierunkiem nauczycielki Aleksandry Zielińskiej oraz dorośli z Międzypokoleniowego Klubu Piosenkowego STAYnia, działającego na Pradze Południe i Gocławiu.
W projekcie wezmą udział artystki, artyści, edukatorzy, animatorzy i aktywiści: Jana Svobodová – reżyserka i aktywistka z Archa Centre of Documentary Theater z Czech, Sahand Sahebdivani – storyteller i aktywista z Mezrab w Holandii, Maria Johansson Josephsson – kompozytorka, performerka i wokalistka ze Szwecji oraz: Anna Przygoda, Jakub Franciszek Kowalczyk i Krzysztof Kozak – aktorzy Teatru Lalek Guliwer, Justyna Jary – wokalistka, twórczyni piosenek, Amadeusz Nosal – dramaturg i artysta audiowizualny, kurator projektu, Anna Kierkosz i Julianna Chrzanowska – edukatorki, kuratorki projektu. Artyści, edukatorzy i kuratorzy współpracować będą z grupami osób nieartystycznych, tworząc trzy międzynarodowe kolektywy twórcze.
Performanse odbędą się w maju i czerwcu 2025 roku, w wybranych wspólnie przez uczestników projektu miejscach Warszawy i poruszą istotne, uniwersalne dla poszczególnych grup i wielokulturowych społeczności treści, również kwestie powiązań Polski, a szczególnie Warszawy z Czechami, Holandią i Szwecją. Zostaną one wypracowane podczas trzech równolegle prowadzonych, około 7-dniowych cykli warsztatów i prób, planowanych w kwietniu i czerwcu tego roku. Performanse odbędą się na przełomie maja i czerwca oraz w czerwcu 2025 roku.
Projekt #ArtConnections eksponuje wagę współpracy pomiędzy osobami z różnych krajów Unii Europejskiej, a także międzynarodowych działań partnerskich ponad podziałami, co jest szczególnie istotne w czasach kryzysów i rozłamów.
Projekt #ArtConnections został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.