W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.
„Historie (z) połączeń” – performans w przestrzeni miejskiej

„Historie (z) połączeń” – performans w przestrzeni miejskiej
Opis
25 czerwca o godz. 19:00 w Budynku PAST-y przy Zielnej 39 odbył się performans „Historie (z) połączeń” w ramach projektu #ArtConnections, programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dokąd trafiają słowa, niewypowiedziane do nieodebranego telefonu? Jakie eksponaty mieściłoby muzeum połączeń telefonicznych? Czy da się podsłuchać historię, ukrytą w ścianach budynku przy Zielnej? Performatywne widowisko w poetycki sposób opowiada o nieco zapomnianej historii budynku PAST-y, w którym mieściła się centrala telefoniczna przedsiębiorstwa założonego przez Szweda – Henrika Cedergrena, która to codziennie łączyła ze sobą tysiące mieszkańców ówczesnej Warszawy. Pracujące w „szwedzkiej wieży” telefonistki każdego dnia stawały się milczącymi świadkiniami setek ludzkich interakcji i na stałe zapisały się w miejskiej kulturze. Poniekąd w hołdzie dla ich pracy, inspirując się estetyką przedstawień operowych i tradycjami storytellingowymi, przyglądamy się zagadnieniu komunikacji międzyludzkiej – jej skomplikowaniu, kruchości a często niemożliwości. Kwestia ta wydaje się istotna zwłaszcza dziś, kiedy dziesiątki lat po wyparciu ręcznej centrali przez zautomatyzowany system coraz trudniej jest dotrzeć do drugiego człowieka, pomimo zalewu nowoczesnych środków komunikacji.
Performans zrealizowany został przez:
Międzypokoleniowy Klub Piosenkowy STAYnia i Kolektyw Szwedzki w składzie:
Justyna Jary
Maria Johansson-Josephsson (Szwecja)
Jakub Kowalczyk
reżyseria: Amadeusz Nosal
muzyka: Andrei Evdokimov (Białoruś)

Projekt #ArtConnections eksponuje wagę współpracy pomiędzy osobami z różnych krajów Unii Europejskiej, a także międzynarodowych działań partnerskich ponad podziałami, co jest szczególnie istotne w czasach kryzysów i rozłamów. Buduje pomosty i modele bliskiej i bezpośredniej współpracy twórczej pomiędzy osobami artystycznymi i amatorami teatru, sztuk wizualnych i muzyki. Jest projektem z zakresu innowacyjnej, włączającej edukacji kulturalnej.
PARTNERZY PROJEKTU
Archa Centre of Documentary Theatre, Czeskie Centrum, Mezrab, Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Lux Dom Zarządzanie Nieruchomościami, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy












