W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.
„Art is in the air” – performans w przestrzeni miejskiej

„Art is in the air” – performans w przestrzeni miejskiej
Opis
24 czerwca o godz. 19:00 przy Alei Róż 16 przed Czeskim Centrum miał miejsce performans „Art is in the air” w ramach projektu #ArtConnections, programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Performans w poetycki sposób opowiadał o tym co mogłoby łączyć Janę z Czech oraz Julię z Polski. Na pewno balkon. Niewątpliwie przyjaźń. Czasami Romeo. A ten ostatni w słonecznej Weronie lub Rzymie bywa kłamliwym przewodnikiem turystycznym, a w chłodnej Pradze – prawdomównym Ondřejem, założycielem teatru, który przybywa do Polski; by tutaj, w pięknej neorenesansowej wilii, mieszczącej się przy Alei Róż wystawić nową, odkrywczą wersję „Romea i Julii”. Przedsięwzięcie komplikuje nagła wizyta prezydenta Czech, który zjawia się całkowicie niespodziewanie. Na szczęście jest Noc Świętojańska – czas miłości, kwitnących kwiatów, balonów, jedzenia truskawek, żelków i biogalaretek na balkonie oraz czas podpisów w kształcie serca. Aleja Róż (najbardziej romantyczna ulica Warszawy) i skwer imienia Václava Havla rozkwitają różami i wiankami a nad willą pod numerem 16 zawisa wielki czerwony balon i dźwięk setek srebrzystych kluczy. To znaki, że tego wieczoru każdy może wejść do willi i wyznać (z balkonu lub spod) swoją miłość: komuś lub czemuś wybranemu. Tego wieczoru / nocy wszystko może się zdarzyć a dzieją się tylko rzeczy pełne miłości i prawdy, zgodnie z tym, co głosił wybitny myśliciel, filozof i były prezydent Czech Václav Havel, przyjaciel Jany i Ondřeja: Miłość i prawda muszą zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią.
Performans został zrealizowany przez:
Wielokulturową Grupę Artystyczną działającą przy Teatrze Guliwer i Kolektyw Czeski w składzie:
Julianna Chrzanowska
Krzysztof Kozak
Jana Svobodová (Czechy)
kuratorka: Ania Kierkosz
muzyka: Agnieszka Widlarz

Projekt #ArtConnections eksponuje wagę współpracy pomiędzy osobami z różnych krajów Unii Europejskiej, a także międzynarodowych działań partnerskich ponad podziałami, co jest szczególnie istotne w czasach kryzysów i rozłamów. Buduje pomosty i modele bliskiej i bezpośredniej współpracy twórczej pomiędzy osobami artystycznymi i amatorami teatru, sztuk wizualnych i muzyki. Jest projektem z zakresu innowacyjnej, włączającej edukacji kulturalnej.
PARTNERZY PROJEKTU
Archa Centre of Documentary Theatre , Czeskie Centrum, Mezrab, Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Lux Dom Zarządzanie Nieruchomościami, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy