W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.
Wewnętrzne krajobrazy / warsztaty teatru dokumentu przyjazne osobom w spektrum autyzmu
Scena Liliput 180 min. Od lat 9
Wewnętrzne krajobrazy / warsztaty teatru dokumentu przyjazne osobom w spektrum autyzmu
Opis
Wewnętrzne krajobrazy, czyli warsztaty dla rodzin z dziećmi 9-14 lat, przyjazne osobom w spektrum autyzmu.
Co drzemie w naszym wnętrzu? Może wzburzony wodospad albo cichy szum lasu? Jak możemy zdefiniować nasze wewnętrzne krajobrazy? Jak je pokazać i się nimi podzielić? Będziemy szukać pozawerbalnych sposobów komunikowania, budowania i tworzenia. Zapraszamy na warsztaty bazujące na doświadczeniu dzieci.
Wspólnie stworzymy kolektywną opowieść: utkamy krajobrazy z naszych uczuć i emocji.
Integracyjne warsztaty teatru dokumentu przyjazne osobom w spektrum autyzmu poprowadzą doświadczeni artyści i artystki: Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka i edukatorka, Alicja Nauman – artystka interdyscyplinarna, choreografka oraz Jakub Wróblewski – artysta interdyscyplinarny, reżyser i operator.
Warsztaty są kolejnym etapem działań z dziećmi 9-14 lat, ich opiekunami oraz grupą dzieci w spektrum autyzmu i zaowocują spektaklem teatru dokumentu, adresowanym do dzieci.
Historie, opowiedziane przez uczestników warsztatów będą stanowić kanwę i punkt wyjścia dla tego spektaklu. Jego premiera w reżyserii Jaśminy Wójcik, współreżyserowana przez Jakuba Wróblewskiego, będzie miała miejsce w ostatnich dniach maja 2023 roku, na Scenie Liliput Teatru Guliwer. Będzie stanowiła, wraz z premierą spektaklu w reżyserii Julii Szmyt (kwiecień 2023) otwarcie sceny teatru dokumentalnego dla dzieci i młodzieży nie tylko w stołecznym Teatrze Guliwer, ale też w obszarze Warszawy.
Działania są realizowane jako część projektu RówniRóżni.doc w ramach programu „Kultura bez barier”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy przez specjalny formularz: https://forms.office.com/e/eq6pKZwcw7
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 539 017 040
Prowadzący:
Jaśmina Wójcik jest artystką wizualną, reżyserką, edukatorką, autorką nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki Sztuka ze społecznością (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. Symfonia fabryki Ursus (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Razem z redakcją dzieci prowadzi Gazetę Dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.
Alicja Nauman jest interdyscyplinarną artystką, choreografką i edukatorką, która ma wieloletnie doświadczenie pracy z najmłodszymi przy użyciu demokratycznych i wzmacniających metod. Jest absolwentką London School of Contemporary Dance, Instytutu Kultury Polskiej, Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Prace Nauman były pokazywane międzyinnymi w The Place (UK), Chisenhale Dance Space (UK), Montevideo (FR) czy Komunie Warszawa (PL).
Jakub Wróblewski jest artystą interdyscyplinarnym, reżyserem i operatorem. Zajmuje się video, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, teorią filmu, graficznymi strukturami narracyjnymi, działaniami immersyjnymi oraz projektami z nurtu art and science. Zakres jego poszukiwań artystycznych jest wielokierunkowy, a strategia artystyczna opiera się na badaniu i poszerzaniu granic medium, którym aktualnie się zajmuje. Po roku 2017 jego zainteresowania oscylują w kierunku rzeczywistości wirtualnej, silników gameingowych, eksperymentów z technologią 3D oraz problemu ucieleśnienia w VR. Obecnie pracuje nad publikacją “A Rudimentary and Practical Treatise on Embodiment for Beginners”, współzałożyciel kolektywu Inexsistens. Urodził się w 1983 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktor habilitowany, prof. ASP, pracuje na Wydziale Sztuki Mediów, prowadzi dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych na studiach magisterskich. Stypendysta programu Młoda Polska (NCK), tutor w programie Gaude Polonia (NCK), laureat Grand Prix Szajna Multimedia Festival. Twórca interaktywnej adaptacji ostatniej powieści Jamesa Joyce’a First We Feel Then We Fall – www.firstwefeelthenwefall.com (współpraca z dr hab. Katarzyną Bazarnik, UJ), autor gramatyki wizualnej w filmie Symfonia Fabryki Ursus w reż. Jaśminy Wójcik (nagroda MSN i PISF, najlepszy śedni format na festiwalu Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2019). Współzałożyciel Systemów Narracyjnych Open LAB. Udział w międzynarodowych projektach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wykładał w Polsce, Belgii, Indiach, Anglii, Turcji i Norwegii.