W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.
Supermoce Superbohaterów. RówniRóżni.doc
Scena Liliput 180 min. Od lat 9
Supermoce Superbohaterów. RówniRóżni.doc
Opis
Supermoce Superbohaterów. RówniRóżni.doc, czyli integracyjne warsztaty teatru dokumentu przyjazne osobom z niepełnosprawnością wzroku.
W dniach 17 i 18 grudnia zapraszamy rodziny z dziećmi (9-14 lat) z niepełnosprawnością wzroku (niewidome i słabowidzące) na warsztaty teatru dokumentu!
Warsztaty poprowadzą doświadczone artystki: Julia Szmyt – reżyserka i psychoedukatorka oraz Zuzanna Bojda – dramaturżka.
Co będziemy robić?
Podczas warsztatów zajmiemy się tematami superbohaterów, supermocy oraz zastanowimy się nad wymarzoną krainą, w której chcielibyśmy zamieszkać. Jaka jest ta wymarzona przestrzeń, kim jest superbohater i czym jest supermoc – to zaprzątnie nasze głowy podczas dwóch warsztatowych dni. Będziemy opowiadać, dyskutować, nagrywać historie (wymyślone i prawdziwe), przeprowadzać wywiady, reportaże z nieznanych przestrzeni, tworzyć postaci i scenki. Będziemy próbowali opowiedzieć i wytłumaczyć świat. I siebie w tym świecie. A wszystkie poruszone przez nas wątki mogą stać się inspiracją do scenariusza, który stworzymy.
Warsztaty są początkiem działań partycypacyjnych z dziećmi 9-14 lat i ich opiekunami, które zaowocują spektaklem teatru dokumentu, adresowanym do dzieci.
Historie, opowiedziane przez uczestników warsztatów będą stanowić kanwę i punkt wyjścia dla tego spektaklu.
Premiera spektaklu w reżyserii Julii Szmyt będzie miała miejsce w ostatnich dniach kwietnia 2023 roku, na Scenie Liliput Teatru Guliwer. Będzie stanowiła jednocześnie otwarcie sceny teatru dokumentalnego dla dzieci i młodzieży nie tylko w tym stołecznym teatrze, ale też w obszarze Warszawy.
Dla kogo?
Warsztaty teatru dokumentu są adresowane do dzieci niewidomych i słabowidzących w wieku 9-14 lat wraz z opiekunami i/lub asystentami.
Praca odbywa się w duetach lub małych grupach rodzinnych i przebiega pod kierunkiem reżyserki i psycholożki Julii Szmyt oraz Zuzanny Bojdy – dramaturżki. Obie prowadzące mają bogate doświadczenie w działaniu warsztatowym z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi.
Warsztaty pomyślane są jako przestrzeń na wzajemne poznanie i zrozumienia czym jest metoda teatru dokumentalnego przede wszystkim w drodze jej praktycznego doświadczania i partycypacji.
Warsztaty mogą stanowić wstęp do szerszej przygody zarówno z samą metodą teatru dokumentalnego jak również z teatrem i partycypacją w nim na różnych etapach tworzenia spektaklu. To także otwarta przestrzeń do wzajemnego poznawania i wymiany doświadczeń, w której dzieci traktowane są jako przedstawiciele własnych i równoprawnych światów i spraw.
Podczas warsztatów obecna będzie osoba koordynująca działania związane z dostępnością w przestrzeni teatru i dwie asystentki.
Kiedy?
Program:
17 grudnia 2022, godz. 14.30 – 17.30
18 grudnia 2022, godz. 12.00 – 15.00
Scena Liliput / Teatr Lalek Guliwer
Udział:
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.
Zapisy na warsztaty odbywają się przez specjalny formularz:
https://forms.office.com/e/LiV4DG5cHf
Miejsce:
Scena Liliput.
Budynek teatru przy wejściu posiada jeden schodek, dalej hol, z którego do szatni i przestrzeni warsztatowych (scen teatru) prowadzą schody (poziom poniżej parteru) tam też znajdują się dostępne łazienki. Osoba koordynująca działania związane z dostępnością będzie w budynku teatru na półtorej godziny przed każdym z warsztatów aby możliwe było wstępne zapoznanie się z przestrzenią teatru, tak by poczuć się w niej bezpiecznie i swobodnie.
O prowadzących:
Julia Szmyt
Absolwentka Reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka podyplomowego studium coachingu w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, absolwentka Szkoły Analizy Transakcyjnej w Ośrodku Aion w Poznaniu. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Jako aktorka i reżyserka realizuje przedsięwzięcia artystyczne z dziedziny teatru, happeningu i filmu skierowane do widzów dorosłych i dzieci. Wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w Poznańskiej Szkole Filmowej. Członkini Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.
Zuzanna Bojda
Absolwentka wydziału Reżyserii Dramatu, (specjalizacja: dramaturgia) w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2014 roku debiut – „Opowieści Plemienne”, na podstawie dwóch odcinków Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego, w reżyserii Macieja Podstawnego. W 2016 roku wyreżyserowała w Białymstoku sztukę „Cudowna” na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza. W 2017 roku współpracowała z gliwickim Domem Pamięci Żydów Górnośląskich („Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”) czy z grupą Teraz Poliż („córy warszawskie #dziwystołeczne”). Autorka dramatów takich, jak „Ciało Bambina”, który znalazł się w spisie „najlepszy / najlepsza (dramat) 2018”; „#rozczarowanie”; „Wyspa Kalina”; „108 kostek cukru”, „Jezioro”.