Art is in the air – performans w Czeskim Centrum

Zapraszamy na performans „Art is in the air” w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Co łączy Janę z Czech i Julię z Polski? Na pewno balkon. Niewątpliwie przyjaźń. Czasami Romeo. A ten ostatni w słonecznej Weronie lub Rzymie bywa kłamliwym przewodnikiem turystycznym, a w chłodnej Pradze – prawdomównym Ondřejem, założycielem teatru, który przybywa do Polski; by tutaj, w pięknej neorenesansowej wilii, mieszczącej się przy Alei Róż wystawić nową, odkrywczą wersję „Romea i Julii”. Przedsięwzięcie komplikuje nagła wizyta prezydenta Czech, który zjawia się całkowicie niespodziewanie. Na szczęście jest Noc Świętojańska – czas miłości, kwitnących kwiatów, balonów, jedzenia truskawek, żelków i biogalaretek na balkonie oraz czas podpisów w kształcie serca. Aleja Róż (najbardziej romantyczna ulica Warszawy) i skwer imienia Václava Havla rozkwitają różami i wiankami a nad willą pod numerem 16 zawisa wielki czerwony balon i dźwięk setek srebrzystych kluczy. To znaki, że tego wieczoru każdy może wejść do willi i wyznać (z balkonu lub spod) swoją miłość: komuś lub czemuś wybranemu. Tego wieczoru / nocy wszystko może się zdarzyć a dzieją się tylko rzeczy pełne miłości i prawdy, zgodnie z tym, co głosił wybitny myśliciel, filozof i były prezydent Czech Václav Havel, przyjaciel Jany i Ondřeja: Miłość i prawda muszą zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią.
Performans realizowany jest przez
Wielokulturową Grupę Artystyczną i Kolektyw Czeski w składzie:
Julianna Chrzanowska
Krzysztof Kozak
Jana Svobodová (Czechy)
kuratorka: Ania Kierkosz
muzyka: Agnieszka Widlarz
Czeskie Centrum oraz Skwer Václava Havla, Al. Róż 16, Warszawa
Czas trwania: 30 minut
Wstęp wolny
DOSTĘPNOŚĆ
Miejsce Czeskie Centrum – Skwer Vaclava Havla – Aleja Róż 16
Wydarzenie odbywa się w oraz przed budynkiem.
Przestrzeń mieści się między ulicami.
Nawierzchnia to przede wszystkim gładka kostka.
Krawężniki w okolicy posiadają obniżenia.
Dojazd
Najbliższy przystanek tramwajowy to Plac Zbawiciela lub Plac Konstytucji.
Metro Politechnika
Bodźce sensoryczne
Światło Przede wszystkim światło dzienne.
Możliwe punktowe światła.
Dźwięk Dźwięki ruchu miejskiego.
Nagłośnienie wydarzenia przez mikrofony i mikroporty.
Muzyka – pieśń wykonywana przez chór oraz odgłosy brzęczących kluczy.
Projekt #ArtConnections eksponuje wagę współpracy pomiędzy osobami z różnych krajów Unii Europejskiej, a także międzynarodowych działań partnerskich ponad podziałami, co jest szczególnie istotne w czasach kryzysów i rozłamów. Buduje pomosty i modele bliskiej i bezpośredniej współpracy twórczej pomiędzy osobami artystycznymi i amatorami teatru, sztuk wizualnych i muzyki. Jest projektem z zakresu innowacyjnej, włączającej edukacji kulturalnej.
PARTNERZY PROJEKTU
Archa Centre of Documentary Theatre , Czeskie Centrum, Mezrab, Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Lux Dom Zarządzanie Nieruchomościami, Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy