Pracownia Uruchamiania Czujności

Pracownia Uruchamiania Czujności

Opis

Pracownia Uruchamiania Czujności to cykl sześciu spotkań o charakterze warsztatowo-wykładowym, podczas których zaproszeni specjaliści_stki podzielą się swoją filozofią pracy w projektach twórczych dla dzieci i młodzieży. Spotkania skierowane są do nauczycieli_lek, animatorów_ek, edukatorów_ek i zakładają rozwój kompetencji wypływających z idei budowania demokratycznych sytuacji twórczych.

 

Więcej o projekcie:

“Szekspir też kiedyś był siedmiolatkiem”

Współczesnym wyzwaniem edukacji nie jest już tylko projektowanie nowoczesnych działań i warsztatów narzędziowych, ale przede wszystkim tworzenie demokratycznej przestrzeni do czujnej obserwacji, która wyrasta na polu współpracy wszystkich uczestników i uczestniczek procesu. Czujność natomiast wypływa z praktyki wielu umiejętności, sposobów, filozofii i idei twórczej pracy.

Czym jest zatem owa „czujność” w pracy z dziećmi i młodzieżą? Jak projektować działania „z”, a nie „dla”? Jak aktualizować swoją perspektywę poznawczą i narzędzia do pracy twórczej? Jak uwspólniać sytuacje, które projektujemy? Jak wspierać u uczestników i uczestniczek proces poszukiwania własnych interpretacji? Jak nie blokować naturalnych umiejętności interdyscyplinarnego patrzenia i konstruowania, które posiadają młodzi ludzie?

Od wypowiedzi Kena Robinsona na konferencji TEDex, z której pochodzi cytat otwierający refleksje Pracowni minęło 15 lat. To właściwie nie była wypowiedź, to był apel do wszystkich, którzy zajmują się edukacją. To był apel dotyczący zmiany idei edukacji, która musi zerwać z kształceniem zgodnie z kategoriami, które zdezaktualizowały się lata temu. Słowa Robinsona to pobudka dla edukacji, która nie może zamykać się na naturalną siłę wyobraźni i potencjał twórczy dzieci i młodzieży. To słowa, które dają moc i są zaproszeniem do rozwoju w ramach Pracowni Uruchamiania Czujności.

Spotkania będą miały charakter inspiracyjno-praktyczny. Pierwsza część będzie prezentacją idei projektowania działań twórczych zaproszonej osoby, którą zakończy sesja Q&A. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty bazujące na tematach podjętych podczas dyskusji.

Pytania, które posłużą jako kierunki działań podczas spotkań:

Jak aktualizować metody pracy i przewartościowywać nawyki w pracy twórczej? Jak budować nowoczesne przedsięwzięcia edukacyjne, które wspierają dzieci i młodzież w kształtowaniu relacji ze światem i społeczeństwem? Jak tworzyć demokratyczną przestrzeń do wypowiada się podczas procesów grupowych? Jak projektować wydarzenia twórcze dla dzieci i młodzieży, które będą narzędziem realnej zmiany?

W ramach warsztatów powstanie „Alfabet Czujności” (w wersji elektronicznej), który będzie zbiorem zjawisk, terminów i podpowiedzi do aktualizowania swojej czujności w obszarze twórczej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Terminy spotkań / inspiratorzy/ki / tematy:

27.10 (środa), g.17.00 – 20.00 – Kuba Drzastwa – Spotkanie wprowadzające / warsztaty / integracja Uczestników/ek
4.11 (czwartek), g.17.00 – 20.00 – Jaśmina Wójcik – Uruchamianie / zapalanie do pomysłów / generator twórczości / towarzyszenie w kreatywności
9.11 (wtorek), g.17.00 – 20.00 – Anna Rochowska – Między demokracją a koordynacją / otwartość / język twórczego procesu
18.11 (czwartek), g.17.00 – 20.00 – Sebastian Świąder – Eksperyment / wartość błędów / testowanie / interdyscyplinarność
24.11 (środa), g.17.00 – 20.00 – Magda Kłos – Podsiadło – Perspektywa rozwojowa / współpraca / komunikacja / tworzenie nowych form
1.12 (środa), g.17.00 – 20.00 – Dorota Kowalkowska – Obserwacja/ skupienie / wpatrywanie
Podsumowanie / ewaluacja spotkań

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Zgłoszenia do: 20 października

Formularz zgłoszeniowy pod linkiem:

Formularz Zgłoszeniowy

Ogłoszenie uczestników: 22 października

Start projektu: 27 października

Organizator – Teatr Lalek Guliwer w Warszawie.
Spotkania odbędą się w Teatrze Guliwer, przy ul. Różanej 16.

Spotkania przeznaczone są dla stałej grupy, max 20 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie pytań prosimy o kontakt – Kuba Drzastwa, pedagog teatru, tel. 503 660 263, j.drzastwa@teatrguliwer.pl

W celu zagwarantowania wysokiej jakości usługi, strona ta wykorzystuje ciasteczka. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.